Budynek dzisiejszego ośrodka powstał w latach 1949-1952 jako jeden z czterech, które miały być wzorcowymi bacówkami do wypasu owiec. Hale Małych Pienin przed wojną były uprawiane przez miejscową ludność pochodzenia łemkowskiego. Po wojnie Łemków wysiedlono, a ówczesne władze zaplanowały powstanie „centrum wypasu owiec”. Plany „ówczesnego gospodarstwa” spełzły na niczym, ale została bacówka- jedna z czterech wybudowanych - Bacówka Pod Durbaszką.

  

Przez ponad dwadzieścia lat niszczała, aż w 1973 roku z inicjatywy grupy instruktorów harcerskich została przejęta przez Wydział Oświaty Miasta Krakowa, celem stworzenia bazy turystycznej dla młodzieży. Od pierwszych dni motorem pomysłu i prac w Bacówce był Władysław Piliński „PUCEK” - instruktor harcerski, działacz turystyczny, niezwykły człowiek, wzór wielu pokoleń harcerzy i turystów. Lata 70-te to prace adaptacyjno-remontowe w dzisiejszej części służbowej Bacówki.


Lata 80-te adaptacja dawnego „strągu” – miejsca dla owiec, na część hotelową, parter i zabudowa pierwszego piętra, budowa jadalni, sanitariatów w piwnicach, świetlicy na parterze w dawnej stajni dla koni. W 1986 roku doprowadzono kabel energetyczny, a rok pózniej oddano do użytku oczyszczalnie ścieków. Właściwie prace w budynku i wokół niego trwają ciągle. Stale podnoszony jest standard budynku, aby sprostać nowym wymaganiom.

  

Dzisiejsza Durbaszka to Gorski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy  z nowym blaszanym dachem / kiedyś gont/, ekologiczną kotłownią olejową, przytulnym wnętrzem wyposażonym we wszystko, co jest potrzebne Gościom, tym którzy zawitali w Pieniny na dzień i tym, którzy planują tu spędzić więcej czasu. Ośrodek jest filią Młodzieżowego Domu Kultury "Domu Harcerza" w Krakowie przy ul. Reymonta 18.

Back to Top